
Bożonarodzeniowe zwyczaje, których znajomość sprawi radość seniorowi

Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia to czas, który zazwyczaj spędza się z najbliższymi. Czasami z powodu obowiązków zawodowych, świętuje się poza granicami kraju. Zastanawiasz się, jakie świąteczne tradycje warto znać, opiekując się osobą starszą za granicą? Zanim zaczniesz przeglądać oferty, przeczytaj nasz artykuł. Poznasz zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech i w Luksemburgu – sprawdź.
Spis treści
- Charakterystyczne tradycje związane z Bożym Narodzeniem
- Najważniejsze zwyczaje świąteczne w Niemczech
- Zajmujesz się osobą starszą w Luksemburgu? Te tradycje warto znać
- Zwyczaje na Boże Narodzenie charakterystyczne dla regionów
- Poczuj magię świąt
Charakterystyczne tradycje związane z Bożym Narodzeniem
Każdy kraj ma swoje tradycje bożonarodzeniowe, które są charakterystyczne dla danego regionu. Często są zapożyczone, ale zmodyfikowane tak, by pasować do tempa życia mieszkańców itp. Warto je poznać, zwłaszcza jeśli w okresie świątecznym wyjeżdżasz do Niemiec lub Luksemburga do pracy jako opiekunka osób starszych. Sprawdź, jakie charakterystyczne tradycje związane z Bożym Narodzeniem panują w danym regonie. Ich znajomość sprawi, że będziesz czuć się swobodniej, a do tego sprawisz radość swojemu podopiecznemu.
Najważniejsze zwyczaje świąteczne w Niemczech
Podobnie jak w Polsce, tak i u zachodnich sąsiadów przystrajana jest choinka. To właśnie z Niemiec wywodzi się ten zwyczaj. Na drzewku zawiesza się własnoręcznie pieczone imbirowe ciasteczka i świecące dekoracje, a pod choinką ustawia się drewniany żłóbek.
Do kolacji wigilijnej zasiada się po przyjściu z kościoła. Składa się życzenia, nie ma jednak zwyczaju łamania się opłatkiem, za to pod każdym talerzykiem znajduje się pieniążek na szczęście.
Prezenty w Niemczech układane nie pod choinką w Wigilię, ale są kładzione na stole i wręczane w pierwszy dzień Świąt.
Daniem wigilijnym jest sałatka kartoflana czy pieczone kiełbaski. Jednak już obiad świąteczny jest uroczysty i króluje na nim dziczyzna, gęsina i kaczka. Charakterystycznym przysmakiem spożywanym w Święta Bożego Narodzenia jest drożdżowa strucla – stollen, z marcepanem i bakaliami – bogata w orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce oraz skórki cytrusów. Swoim kształtem ciasto nawiązuje do Dzieciątka Jezus owiniętego w pieluszkę, taka jest jego symbolika.
Tradycją jest też śpiewanie kolęd – przy wigilijnym stole, na ulicach, kiermaszach i w kościołach.
Zajmujesz się osobą starszą w Luksemburgu? Te tradycje warto znać
Pamiętaj, że tak naprawdę okres świąteczny w Luksemburgurozpoczyna się wielką paradą jużw pierwszą niedzielę grudnia. Głównymi bohaterami tej ceremonii sąświęty Mikołaj iCzarny Piotruś, którzy w nocyz 5 na 6 grudnia wkładają dzieciom prezenty do wcześniej przygotowanych butów.
Przysmakiem wigilijnym jest ciasto bakaliowe i tradycyjne świąteczne lody.
O północy idziesię całą rodzinąnaPasterkę.
Według luksemburskiego zwyczaju prezentów nie przynosi Gwiazdor czy Mikołaj, ale Dzieciątko Jezus. Rozpakowuje się je nie po wieczerzy wigilijnej, tylko następnego dnia. Ty również przygotuj upominek dla seniora, którym się opiekujesz. Na pewno sprawisz mu wielką radość.
W pierwszy dzień świąt tradycjąjest serwowanie na stół pieczeni z zająca, dziczyzny czy indyka.
Po obfitym obiedzie jest czas na wspólny rodzinny spacer. Będąc opiekunką osób starszych,możesz wziąć podopiecznego i udać się z nim na przechadzkę w piękny świąteczny dzień.

Zwyczaje na Boże Narodzenie charakterystyczne dla regionów
W Niemczech bardzo popularne są jarmarki bożonarodzeniowe. Organizowane są one w wielu regionach. W każdym jednak wyglądają one trochę inaczej. Sprawdź, jaki jarmark odbywa się w mieście, do którego jedziesz i zaproponuj wycieczkę swojemu podopiecznemu, a na pewno się ucieszy.
Zwyczaje świąteczne różnią się w zależności od landu, np. w środkowo-wschodnich Niemczech prezenty przynosi Mikołaj, a w zachodnio-południowych – Dzieciątko Jezus.
Różne są też tradycje wigilijne i ilość potraw – zwyczajowo jest ich 7, ale w niektórych częściach, np. w Saksonii – 9.
Ciekawostką jest też ukrywanie wśród bombek choinkowych ozdoby w kształcie ogórka. Osoba, która ją odnajdzie, dostaje dodatkowy upominek. Zwyczaj ten jest bardzo popularny, zwłaszcza w Bawarii. Tam też kultywowana jest tradycja Aperschnalzen, czyli strzelanie batem w powietrze, aby przegonić zimę i przywołać wiosnę.
Poczuj magię świąt
Choć będąc z dala od najbliższych, trudno odnaleźć radość ze Świąt, przy odrobinie chęci i zaangażowania jest to możliwie. Jeśli jesteś osobą empatyczną i cierpliwą, na pewno szybko znajdziesz wspólny język z seniorem. Wigilia to czas, który sprzyja stwarzaniu wyjątkowych więzi. Gdy jesteś zdecydowana na wyjazd w tym okresie, na naszej stronie znajdziesz najnowsze oferty pracy dla opiekunek zarówno ze znajomością języka, jak i bez. Masz pytania? W naszej agencji możesz liczyć na wsparcie koordynatora na każdym etapie współpracy – serdecznie zapraszamy do kontaktu!